Psişik güçler-Paranormal Olaylar Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Reiki ve Bilim

YazarMesaj
demon-php
Admin
Admin
demon-php

Rep gücü : 437

Reiki ve Bilim Empty
MesajKonu: Reiki ve Bilim   Reiki ve Bilim Icon_minitimePaz Ağus. 16, 2009 6:24 pm

Reiki artık dünyada bir çok hastanede tamamlayıcı tıp adı altında kullanılmakta ve bir çok eğitim kurumunda da öğretilmektedir. Reiki'nin hastalıklara nasıl iyi geldiği konusundaki bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Ancak bu çalışmalar devam ederken bir çok bilim adamı Reiki'nin olumlu etkilerinden faydalanmaktadır.

Dünyada hastalarına Reiki uygulaması yapan bazı hastaneler şunlardır; Yale University Hospital, University of Michigan Hospital, Throat Hospital in New York, Memorial Sloane Kettering Hospital, South Pointe Hospital, Imperial Point Medical Center, Ayrshire Central Teaching Hospital, Kirklandside Hospital, Ailsa Hospital, Croy Day Hospital, St. John's Hospital, Elliot Regional Cancer Center, Portsmouth Regional Hospital in Portsmouth, California Pacific Medical Center, Kent County Hospital, R.I, Brookhaven Hospital, Meriter Hospital in Madison, Baptist Hospital in Nashville, Hartford Hospital, The Charlotte Hungerford Hospital, Thompson Hospital, Columbia Presbyterian Hospital, Beth Israel Hospital, Kesler Institute, California Pacific Medical Center, Portsmouth Regional Hospital, Marin General Hospital, Lynden Hill Clinic, Veterans Hospitals.California Pacific Medical Center

Ayrıca bir çok eğitim kurumu Reiki dersleri vermektedir. Bunlardan bazıları şunlardır; Yale üniversitesinde kurslar düzenlenmektedir, Bennett/Stellar University, Bloomsburg University, American Holistic Nurses Association, St. Vincent's College, Reiki Healing Institute, Rocky Mountain Holistic College, Center for Human Integration, The Reiki School & Clinic, Southwestern, Reiki Blessings Academy, Usui Reiki Ryoho Association, Violet Flame Centre, Coastline Reiki Clinic, Brutus of Windhorse Healing Arts and Holistic Academy , Reiki Rays Institute, The Creativity Institute, Holistic Healers Academy, Tera Mai Reiki Holistic Healing , Lightarian Institute, Reiki Rainbows Institute, Holistic Studies Institute, Pixie Hollow Holistic Institute, Tribeca Hypnosis & Healing Institute of NYC, Spiritual Director of Center Eaton Institute, Reiki Plus Institute

Reiki ile ilgili araştırmalar yapan bazı bilim adamları ise şunlardır; Dr. Mike Cantwell, Sally Soderlund, Dr. Mehmet Öz, Elena Gillespie, Dr Allan Sweeney, Dr. Jason Storm, Dr.Ruma Dewan, Bella Agamaom(HARVARD üniversitesi öğretmen), Ellen DiNucci (MA Stanford University araştırmacı kanser ve reiki araştırmaları yapıyor), Joan Furman (University of Tennessee'de psikolog ve reiki terapisti), Algarin, R (City University of New York'da Aids ve reiki üzerine araştırmalar yapmaktadir.), Milton, G., & Chapman, E.(Royal College of Nursing Australia 'da Reiki ve alkol bağımlılıği çalışmalarını sürdürmektedirler.), Neklason, Zale T.(Calif. State University, Hayward, 1987'de reiki ve telepati konulu bir tez hazırlamıştır.) Bilim dünyasının Reikiye olan ilgisi her geçen gün artmaktadır. Dünya artık Reikiye tamamlayıcı tıp adı altında önemli yer vermektedir ve bu konuda her gün elimize yeni bilgiler geçmektedir.

DOKTORLAR NE DİYOR?

5 mayıs 2006 tarihinde NTV televizyonunda konusunda uzman iki profesör doktorun reiki ile ilgili açıklamaları tıp dünyasında reikiye olan bakışın hangi noktada olduğunu açıkca göstermektedir. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Onkoloji Estitüsü Müdürü Sayın Prof. Dr. Erkan Kopuz ve Marmara Üniversitesi Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bölüm Başkanı Sayın Prof.Dr Cengiz Canpolat'ın bu konudaki görüşlerini ilgili televizyon programından alınan alıntılardan okuyabilirsiniz.

PROF. DR. ERKAN TOPUZ, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İSTANBUL TIP
FAKÜLTESİ ONKOLOJİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRÜ

Hastalarımıza tıbbi tedavinin yanı sıra meditasyon, yoga reiki gibi yöntemleri de öneriyoruz. Ayrıca resim yapmalarını, dans etmelerini, müzik dinlemelerini de öneriyorum.
Yoga, meditasyon uygulamaları tedavi edici değildir ancak hastanındirencini artırıp, onu daha güçlü kıldığı için çok
önemlidir.Dolayısıyla bu tür spiritüel uygulamalar hastalığın iyileşme sürecini olumlu etkiliyor ve hastanın hastanede kalış süresini kısaltıyor.

İlaç, ameliyat ya da radyoterapi her şey demek değildir. Bu tür uygulamalar hastanın psikolojik durumun düzeltip hayata bağlanmasında son derece etkili oluyor. Hasta kendisini daha güçlü hissediyor, ağrılara ve acılara daha kolay katlanıyor.

Bütün bunlar da bizim işimizi kolaylaştırıyor, çünkü karşınızda zor
bir hastalıkla mücadele eden bir insan var ve onun psikolojik yapısı, gücü ve genel durumu sizin işinize de yansıyor. Bu yöntemler, hastada bir arınma sağlıyor. Meditasyon ve yoganın yanı sıra bu etkiyi dualar ve inanç tedavileri ile de görebiliyoruz. Dünyada bir çok yerde özellikle kanser gibi, koroner hastalıklar gibi kronik hastalıklarda hastalara bu yöntemler önerilir. Örneğin, katoliklerin yaptığı dua çalışmaları vardır. Kalp damar hastaları üzerinde yapılan bu dua çalışmaları hastanın ruhi durumunu düzeltiyor, endorfin hormonunun açığa çıkmasına neden oluyor, hastayı hayata bağlıyor ve yapılan tedavinin daha başarılı olmasını sağlıyor.

MARMARA ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ÇOCUK HEMATOLOJİ VE ONKOLOJİ BÖLÜM BAŞKANI PROFESÖR DOKTOR CENGİZ CANPOLAT
Spiritüel tedavi yöntemlerinin özellikle kanser gibi hastalıkların tedavisinde çok yararlı bir destekleyici olduğuna inanıyorum. Sadece meditasyon, reiki, yoga da değil akupunkturun da olumlu etkileri var. Literatürde bu öğretilerin özellikle kanserli hastalarda, anksiyeteyi, ağrıyı, huzursuzluğu, uykusuzluğu, kemoterapinin yan etkilerini ve fiziksel bir takım şikayetleri ciddi derecede azalttığına ve hastanın bütün bu durumlara toleransını artırdığına dair bilgiler yer alıyor. Tabi ki bunlar konvansiyonel tıbbi tedavinin yerini alabilir diye bir şey sözkonusu değildir. Bunlar ancak konvansiyonel tedaviye yardımcı olabilir. Araştırmalar göstermiştir ki bu tür uygulamalar vücudun endojen mekanizmalarını hareket geçiriyor. Mutluluk veren endorfin hormonunu artırıp, adrenal ve kortizon sentezine etki ederek stresi ve anksiyeteyi azalttığı görülmüştür. Yine hücresel immünüte üzerinde etki ettiğini gösteren, pozitif bulgular vardır.

Önceleri panik atak, stres, depresyon gibi psikolojik hastalıkların
tedavisinde kullanılan bu yöntemler üzerinde yapılan çeşitli
araştırmalarda kalp ritminin yavaşladığı, kan akışının
düzene girdiği, kan basıncının düştüğü, beyin yarım kürelerinin
dengelendiği, adrenalin hormonunun ve kolesterolün azaldığı, oksijen tüketiminin düştüğü görülmüştür.

Yoga, reiki ve meditasyon gibi spiritüel yöntemler, insanın
içindeki enerjiyi kullanabilmesini ve kendi zihinsel gücünün
farkındalığını sağlıyor diyebilir miyiz?

PROF. DR. CENGİZ CANPOLAT: Ben kendi fiziksel ve ruhsal sağlığım
için birinci ve ikinci derece reiki öğrendim ve bundan çok yarar
görüyorum. Vücudumda birikmiş negatif enerjiyi uzaklaştırıyor, yorgunluğumu alıyor, zihinsel konsantrasyonumu artırıyor ve beni sakinleştiriyor. Açıkçası yararını gördüğüm için herkese tavsiye ediyorum. Bazen ağrılarımda ilaç kullanmama gerek kalmıyor. Ağrı azaltmada bunun çok etkili olduğuna inanıyorum.

Reikiyi hastalarınız üzerinde denemeyi düşünür müsünüz?
PROF. DR. CENGİZ CANPOLAT: Henüz hastalarım üzerinde böyle bir
uygulama yapmadım. Aslında kullanılabilir ancak henüz Türkiye’de
ve hastane ortamında böyle bir uygulama yok. Zaten böyle bir talep de yok, çünkü bizde çok iyi bilenen şeyler değil. Örneğin yurt dışındaki hastanelerin hemen hepsinde hem dua merkezleri hem de hastalara rahatlama sağlayacak birimler var. Psikolog ve pedagoglar hasta çocukların rahatlatılması ve tedaviye hazırlanması için çalışmalar yapıyor. Yani batıda inanç tedavileri ve relaksasyon tedavileri çok daha fazla kullanılıyor. Bence bu tür yöntemleri tamamen yadsımamak gerekir. Ben bu tür rahatlatıcı tedavileri hastalarımıza uygulamamız gerektiğine inanıyorum.

PROF. DR. CENGİZ CANPOLAT: Ben bu tür tedavilerin geleceğini parlak görüyorum, çünkü zaman inişli çıkışlı bir seyir gösteriyor.

Yani insanların bir noktada bu tür olaylara daha fazla önem vereceklerine inanıyorum. Çünkü hastalıklar bir noktada insanlardan bir adım önde gidiyor. Enfeksiyonlar direnç geliştiriyor. O zaman bizim de farklı yöntemleri işin içine katmamız gereken zamanlar çok uzak değil.İnsanoğlu daha farklı bir bilinç düzeyine doğru gidiyor, belkide gelecekte bu yöntemler konvansiyonel yöntemlerin yanında eşdeğerde yer alabilecek. Bunların olmasını ben çok uzak bir gelecekte görmüyorum.
http://parapsikolojik.yetkinforum.com

Reiki ve Bilim
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Reiki uyumlaması nedir?
» Reiki nedir?
» Reiki ve islam
» Reiki ile hayata bakış
» Reiki nasıl öğrenilir?